Opis grafiki Opis grafiki Opis grafiki Opis grafiki Opis grafiki Opis grafiki Opis grafiki

EDGECAM w mikroprzedsiębiorstwie

Intuicyjna obsługa i szerokie spektrum funkcjonalności sprawiają, że EDGECAM znajduje zastosowanie nie tylko w przedsiębiorstwach zatrudniających wielu wyspecjalizowanych w swych dziedzinach pracowników. System ten usprawnia wytwarzanie również w firmach jednoosobowych.

Zakres usług, jakie świadczy w swoim zakładzie Joe McCoskey jest szeroki. Jego oferta obejmuje projektowanie, prototypowanie, testowanie i wytwarzanie wyświetlaczy przemysłowych, elementów konstrukcyjnych dla przemysłu morskiego, a także komponentów dla lotnictwa.

Joe wykonuje frezowanie i toczenie na maszynach sterowanych numerycznie, a specyficzne, niestandardowe zlecenia realizuje we współpracy z innymi przedsiębiorstwami z branży inżynierskiej.

Zwinność, a produkcja masowa

Jako samodzielny przedsiębiorca, Joe McCoskey doskonale orientuje się w realiach rynkowych. Nisza jaką zagospodarował, to niestandardowe, jednostkowe zlecenia. Ich realizacja w wielkich przedsiębiorstwach trwa długo i jest zbyt kosztowna:

„Sprawnie realizuję zadania, dla których nie opłaca się uruchamiać procesu produkcyjnego w dużych zakładach. Mam wielu klientów, ale projekty są z reguły niepowtarzalne.” - Joe McCoskey

Park technologiczny firmy McCoskey Precision Machine obejmuje tokarkę ProtoTRAK i frezarkę HURCO VM1 CNC. Sprawne programowanie tych maszyn umożliwia Joe McCoskey’emu system EDGECAM od Vero Software:

„Wybór oprogramowania nie był przypadkowy. Przed założeniem firmy pracowałem na różnych systemach. EDGECAM to jedyny CAM, który łączy szereg potrzebnych w samodzielnej produkcji funkcjonalności z precyzją i łatwością obsługi.” - Joe McCoskey

EDGECAM umożliwia kompleksową obróbkę elementów o skomplikowanych kształtach, nawet z materiałów zwykle kłopotliwych. Jak zaznacza Joe McCoskey:

„Producent EDGECAM dołożył wszelkich starań, aby programowanie było szybkie i łatwe w obsłudze. Mam pełną kontrolę nad generowanymi cyklami. Mogę je regulować tak, jak chcę. W efekcie na moich maszynach realizuję zadania tak samo sprawnie, jak producenci dysponujący potężnymi i znacznie droższymi centrami obróbczymi.”

Oszczędność czasu i narzędzi

Dla małego zakładu istotne znaczenie ma szybkie skrawanie, minimalizujące zużycie narzędzi. Tu właśnie doskonale się sprawdza strategia Obróbki zgrubnej WAVE - jedna spośród licznych strategii obróbki HSM, jakie oferuje EDGECAM. Istota metody polega na generowaniu płynnych ścieżek - bez gwałtownych zmian kierunku. Pozwala to zachować stałą prędkość obróbki. Stałe zaangażowanie narzędzia skrawającego w materiale powoduje jego równomierne obciążenie, a w efekcie mniejsze zużycie.

Cykl Obróbki zgrubnej WAVE zmniejsza ponadto ilość nieciągłych ścieżek. Tym samym jakość powierzchni jest znacznie wyższa, niż po zastosowaniu tradycyjnych metod:

Obróbka zgrubna WAVE to strategia, którą stosuję najczęściej. Skrawanie trwa krócej, przebiega bez problemów, a narzędzia zużywają się wolniej.” - Joe McCoskey

Symulacja i przygotowanie obróbki

Do sprawnego programowania maszyn służy EDGECAM Workflow. Moduł ten umożliwia inteligentny dobór maszyn i metod obróbki. Aby wygenerować ścieżkę, McCoskey importuje model 3D CAD do EDGECAM. Następnie uruchamia funkcję „Znajdź cechy”, która automatycznie identyfikuje cechy obróbcze, takie jak płaszczyzny, kieszenie czy otwory. System proponuje odpowiednie dla tych regionów strategie obróbki, ale jednocześnie daje elastyczność, pozwalając McCoskey zdecydować, w jakie sposób przebiegnie skrawanie:

„Z EDGECAM mogę wyodrębnić obszary do obróbki na tokarce i na frezarce” - Joe McCoskey.

System również automatyzuje wczytywanie i bazowanie elementów skrawanych.

EDGECAM Workflow pozwala ponadto przeprowadzić pełną symulację obróbki. Oprogramowanie automatycznie wykrywa kolizje i przekroczenie limitów osi. Weryfikuje wynik obróbki z modelem:

EDGECAM daje mi pewność, że obróbka każdego elementu przebiegnie bezproblemowo” - Joe McCoskey.

 

Osiągnięte korzyści

  • Zwiększenie wydajności dzięki Obróbce zgrubnej WAVE.
  • Bezproblemowy import modeli bryłowych ze wszystkich popularnych systemów CAD.
  • Sprawne identyfikowanie i zapobieganie występowaniu potencjalnych problemów z obróbką.

 

Obróbka skrawaniem w McCoskey Precision Machine:

Więcej o firmie: www.mccoskeyprecision.com

 

Poprzedni | Następny