EDGECAM w Roger Clark Motorsport

Oprogramowanie CAM EDGECAM odgrywa kluczową rolę podczas produkcji wysoko precyzyjnych części dla samochodów opracowanych przez synów legendarnego kierowcy rajdowego Rogera Clarka.


W rozgrywanych w Wielkiej Brytanii zawodach serii Pro Time Attack, Gobstopper 11 dostarcza ekscytującej lektury dla każdego entuzjasty sportów motorowych. Swoją specyfikacją obejmuje wtrysk podtlenku azotu, sześciobiegową sekwencyjną skrzynie biegową, WRC spec Exe-TC zawieszenia, wały przegubowe i GKN półosie rajdowe. Samochód rozpoczyna swoje życie, jako standardowy Subaru Impreza z 280 KM i 8500 rpm, ale dzięki wielu bardzo skomplikowanym elementom wykonanym w EDGECAM osiągają 840 KM i mogą bezpiecznie przejść do 10500 obrotów na minutę.

Zdolność EDGECAM do programowania obróbki 5-osiowej jest dla nas nieoceniona. Bez tego oprogramowania, nasze ogromne inwestycje w centra obróbcze 5-osiowe byłyby zmarnowane... inne oprogramowanie nie jest w stanie dać nam tego, czego potrzebujemy w zakresie produkcji skomplikowanych komponentów wymaganych przez naszych klientów z dziedziny motoryzacyjnej i lotniczej - powiedział Phil York, Starszy Inżynier Projektu EDGECAM

Zobacz film jak EDGECAM pomaga w Roger Clark Motorsport

Prowadzony przez synów Rogera Clarka - Olly i Matthew, Roger Clark Motorsport skupia się całkowicie na marce Subaru Impreza, używając Gobstopper 11 jako poligonu doświadczalnego do opracowywania komponentów oraz poszukiwania rozwiązań celem zapewnienia jeszcze większego poziomu mocy.

W badaniach Time Attack możemy konkurować z czasem, ale nie w stosunku do innych samochodów, nie ma żadnych zasad i ograniczenia dotyczących samochodu. Aby przesunąć tą granic najbardziej jak się da komponenty muszą być najlepsze jak to jest tylko możliwe.

Nie ma czegoś takiego jak kompromis w sprawie budowy samochodu, ani sposobu go napędzania. Co oznacza, że nie ma kompromisu w sposobie wykonywania części. Muszę mieć pełne zaufanie, jeśli chodzi o wytrzymałość na odkształcenia oraz naprężenia w silniku o mocy 850 KM.  - dodaje Olly.

RCM z siedzibą w Leicestershir powstało 21 lat temu. Firma stale współpracuje z branżą sportów motorowych oraz lotniczym podwykonawcą, MP Engineering.

Dzięki czemu otrzymujemy szybką odpowiedz dla naszych scenariuszy technicznych oraz skuteczne rozwiązania sprawiające, że Gobstopper 11 jest tak udany. Otrzymujemy również odpowiedz, co do tworzonych prototypów oraz produkcji nowych części, MP Engineering modyfikuje również istniejące komponenty, takie jak bloki oraz głowice sprawiając, że samochód staje się bardziej wydajny. Biorą oni udział w ponad 300 procesach podczas Time Attack - zakończył Olly. 

MP Engineering twierdzi, że mogłaby tworzyć bardzo złożonych elementów w 5 osiach bez EDGECAM.

Próbowaliśmy innych pakietów oprogramowania przed zainstalowaniem EDGECAM, ale nie były w stanie wykonać tego, co jest nam potrzebne. EDGECAM pozwala przenieść nowe części bardzo szybko na tor. Samochody zawierają kilkaset naszych komponentów podczas próby Time Attack w tym, co najmniej 20 części do samej przekładni sekwencyjnej... wraz z elementami silnika, mocowaniami oraz innymi elementami - twierdzi Jason Pool, Dyrektor Produkcji w MP Engineering.

EDGECAM z Vero Software steruje dziewięcioma 5-osiowymi obrabiarkami Matsuura, DMG Mori i Bridgeport oraz czterema 3-osiowymi Bridgeport.

Jeśli nie mielibyśmy EDGECAM pracy byłoby na kilka tygodni. Większość RCM części projektowanych jest z Matt Clark, bryłowy model płynnie zaimportowany jest do EDGECAM. "To pozwala na precyzyjną wizualizację części, zastosowanie materiałów, przeanalizowaniu go, podjęcie decyzji co do sposobu obróbki oraz obrabiarki - dodaje Phil York, Inżynier Projektu w MP Engineering. 

MP Engineering zostało założone przez ojca Jasona Poole w 1981 roku i specjalizuje się w produkcji komponentów o dużej precyzji dla sektora lotniczego i motoryzacyjnego.

Korzyści z wykorzystywania EDGECAM: 
  • Możliwość tworzenia wysoko precyzyjnej obróbki 5-osiowej
  • Oszczędność czasu i pieniędzy
  • Szybki zwrot kosztów w produkcji skomplikowanych części

 

Poprzedni | Następny