Tworzenie prostego modelu obrotowego za pomocą EWS

W dzisiejszym tutorialu pokażemy jak łatwo stworzyć model obrotowy za pomocą opcji EWS. Po uruchomieniu programu EDGECAM klikamy ikonę EWS.

Cykl Obróbka wgłębna

Następnie, aby przejść do szkicu wybieramy jedną z opcji zakładki szkic np. linia. Program domyślnie utworzy nam szkic, w którym pojawi się siatka w płaszczyźnie XY.

Cykl Obróbka wgłębna

W szkicu od razu pojawi się opcja odcinek i poprosi o zdefiniowanie punktu początkowego. Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie w punkcie początkowym (czyli na przecięciu się osi X i Y). Grube linie siatki wskazują nam osie X i Y.

Cykl Obróbka wgłębna

Cykl Obróbka wgłębna

Kolejnym krokiem jest narysowanie zarysu naszego modelu za pomocą opcji Linia. Po stworzeniu szkicu należy go zwymiarować korzystając z opcji Wymiar. Jeżeli szkic jest odpowiednio zwymiarowany to wszystkie linie są koloru czarnego, zaś w momencie kiedy brakuje jednego bądź kilku wymiarów, wówczas niektóre linie będą posiadały kolor niebieski.

Cykl Obróbka wgłębna

Jeśli tworzymy w szkicu model obrotowy wówczas bardzo ważne jest narysowanie linii konstrukcyjnej, która będzie spełniać rolę osi.

Cykl Obróbka wgłębna

Zarys stworzony w filmiku jest połową przekroju naszej przyszłej bryły. Aby stworzyć model 3D należy skorzystać z opcji Modelowanie > Wyciągnięcie Obrotowe.

Skrawanie

Program automatycznie przejdzie do opcji modelowania po przez obrót. Pojawi się nam okienko, w którym będziemy mogli całkowicie kontrolować kąt obrotu naszej bryły.

Skrawanie

Następnie klikamy OK, wpisujemy nazwę naszego modelu oraz zaznaczamy opcję automatyczne pozycjonowanie. Po zaakceptowaniu, program przenosi nam stworzony model w opcji EWS do głównego okna EDGECAM.

Cykl Obróbka wgłębna

Poniżej znajduje się krótki film ilustrujący tutorial:

Poprzedni | Następny