EDGECAM Workflow w produkcji jednostkowej

Oprogramowanie EDGECAM wspomaga jednostkową produkcję specjalną dla potrzeb tuningu samochodów w firmie Fab-Factory.

Fab-Factory z siedzibą na Florydzie jest producentem części samochodowych wytwarzanych na indywidualne zamówienie klienta. Dedykowane podzespoły pozwalają pasjonatom skonfigurować samochód według swoich potrzeb, czyniąc go jedynym w swoim rodzaju.

Nie chcę, aby moi klienci podczas zjazdów motoryzacyjnych spotkali się z pojazdami modernizowanymi według takiego samego pomysłu. Oni wydali tysiące dolarów na coś, co ma być wyjątkowe - mówi Shawn Grawunde, współwłaściciel firmy.

Konstruowanie i wytwarzanie elementów dla uzyskania założonej, właściwej charakterystyki montowanego podzespołu to efekt zaangażowania, cierpliwości i odzwierciedlenia misji konstruktora: „Części, które wykonuję są specyficzne. Z mojego punktu widzenia są idealne”.

Grawunde rozpoczął działalność tuningową w 2008 roku jako współwłaściciel sklepu i serwisu motoryzacyjnego. Koncentrowano się wówczas na Volkswagenach i Audi. Później poszerzono działalność o obsługę BMW. Skupiano się między innymi na montażu turbodoładowania, korekcji ustawień i modyfikacji układów wydechowych. "W tym czasie motoryzacyjni pasjonaci chcieli dla swoich samochodów wszystkiego, co najlepsze - tak aby nikt inny nie posiadał takiej samej konfiguracji" - mówi Grawunde.

Klienci Fab-Factory chętnie płacą za realizację swoich motoryzacyjnych marzeń. Inwestują od 20 do 60 tysięcy dolarów za wysokiej klasy silniki z turbodoładowaniem, czy modyfikację podwozia. Kiedy cała produkcja była zlecana za zewnątrz, zleceniodawcy musieli się liczyć z długim czasem oczekiwania.

Nie chciałem dłużej płacić z góry za projekt a potem miesiącami oczekiwać na zamówione podzespoły tylko po to, by dowiedzieć się, że nie było to to, czego się spodziewałem i potrzebowałem. Musiałem przecież oferować usługi najwyższej jakości w możliwie najkrótszym czasie”.

Koncentrując się na efektach, odpowiadających swoim poziomem zaangażowaniu finansowemu klientów, Grawunde rozszerzył działalność Fab-Factory. Podjął się samodzielnej produkcji części mechanicznych.

Aby rozwinąć skrzydła, Grawunde potrzebował obrabiarki CNC. Po zbadaniu rynku dostępnych urządzeń, wybrał optymalną dla siebie tokarkę - Haas VF-4SS.

Przetestował również wiele rozwiązań CAM. Tu zdecydował się na system EDGECAM od Vero Software: "Podjąłem się czegoś, o czym nie wiedziałem w zasadzie nic. Projektowanie, programowanie i obróbka bez wiedzy i doświadczenia. Postanowiłem uczyć się na bieżąco".

Chcąc samodzielnie projektować poszczególne podzespoły, Grawunde wdrożył również system SolidWorks - oprogramowanie do komputerowego wspomagania projektowania (CAD), oferowany przez Dassault Systemes.

Naukę SolidWorks i EDGECAM rozpoczął zaledwie sześć tygodni przed otrzymaniem swojej nowej obrabiarki od producenta maszyn Haas. Szybko przeszedł do etapu samodzielnego tworzenia projektów w SolidWorks. Teraz zbudowane modele bryłowe bezproblemowo importuje do EDGECAM. Tam szybko i intuicyjnie generuje ścieżki narzędzia: "Otwieram EDGECAM, przechodzę do EDGECAM Workflow i generuję ścieżkę. Z każdym wykonanym elementem nabywam nowych umiejętności”.

Przedsiębiorca, który nigdy wcześniej nie używał żadnego systemu CAD/CAM, szybko odnalazł się w obsłudze oprogramowania zarówno SolidWorks jak i EDGECAM.

Obecnie Grawunde planuje poszerzenie swojej działalności o nową linię usług tuningowych. Proces modernizacji pozostanie zasadniczo niezmieniony, jednakże zleceniodawcy będą odgrywać większą rolę w kształtowaniu swoich podzespołów. „Chcę stale ulepszać montowane podzespoły. Bywa że wiem jak to zrobić. Czasami jednak pomysł klienta jest o wiele lepszy”.

Ważnym aspektem działalności Grawunde jest dobra relacja z klientami.

Wszyscy klienci mają mój prywatny numer telefonu. Każda osoba, dla której kiedykolwiek wykonano projekt, posiada bezpośredni kontakt do mnie. Pozwala mi to pamiętać, że oni są najważniejsi. Dzięki temu nie tylko przetrwałem na dzisiejszym trudnym rynku, ale każdego dnia cieszę się tym, co robię.

Dynamiczny rozwój firmy Fab-Factory to rezultat właściwej odpowiedzi jej liderów na  zapotrzebowanie rynkowe. Wynik poprawnej identyfikacji potrzeb, dbałości o klienta, ale przede wszystkim odwagi we wkraczaniu w nowe obszary działalności.

Ciągła ewolucja przedsiębiorstw w zakresie dostarczanych produktów i świadczonych usług jest procesem niezbędnym do przetrwania - zatem całkowicie naturalnym. Dlatego też wysiłki dostawców sprzętu i oprogramowania koncentrują się na proponowaniu rozwiązań jednocześnie maksymalnie funkcjonalnych i intuicyjnych w obsłudze. Dokonanie właściwego wyboru znacznie skraca drogę do sukcesu.

Osiągnięte korzyści:

  • wyeliminowanie potrzeby zlecania produkcji na zewnątrz,
  • uzyskanie zdolności do projektowania i tworzenia własnych podzespołów,
  • poprawa czasu realizacji i obsługi klienta,
  • sukces rynkowy.


Więcej informacji o działalności firmy: www.fabfactory.com

 

 

Poprzedni | Następny