Od początku z EDGECAM Od początku z EDGECAM Od początku z EDGECAM Od początku z EDGECAM Od początku z EDGECAM Od początku z EDGECAM Od początku z EDGECAM

Od początku z EDGECAM

Wiadomo że „każdy sukces ma wielu ojców”. Śledząc jednak losy kolejnej, dynamicznie rozwijającej się firmy – nie sposób nie docenić wagi wyboru odpowiedniego systemu CAM.

Jeffa Walkera wraz ze swoim biznesowym partnerem Michaelem Boudreau łączy przyjaźń od dzieciństwa. Obaj też podążają zbieżnymi ścieżkami kariery. Latami zdobywali doświadczenie w projektowaniu, produkcji i sprzedaży.

12 lat temu Walker i Boudreau postanowili założyć własną działalność gospodarczą. Początkowo pracowali w garażu, zaś kolejne, dedykowane wyłączenie na potrzeby firmy pomieszczenie, miało powierzchnię 49 m2. Wspólnicy zatrudniali wówczas już 2 osoby. Dopiero w trzeciej siedzibie zatrudniono więcej fachowców.

Dziś amerykańska firma Sterling Technologies, Inc. zatrudnia 10 osób. Wytwarza półprzewodniki, maszyny i urządzenia badawcze dla branży medycznej. Większość produkcji Sterling trafia do przemysłu.

Założyciele podzielili się obowiązkami. Walker nadzoruje procesy produkcyjne, zaś Boudreau – całokształt działalności i obsługę klienta.

Walker zdawał sobie sprawę, że aby sprostać konkurencji i osiągać odpowiednie zyski, potrzebuje potężnego systemu CAM. Dlatego też zainteresował się systemem EDGECAM od Vero Software:

„Jedną z pierwszych decyzji, jaką musiałem podjąć dla mojej nowej firmy, było znalezienie i wdrożenie odpowiedniego pakietu CAM. To był EDGECAM.”

O wyborze tego oprogramowania zdecydowała łatwość obsługi i funkcjonalność, ale przede wszystkim kompleksowe wsparcie techniczne:

„Zdecydowaliśmy się na EDGECAM, ponieważ nie mamy stosownego wykształcenia. Zdawaliśmy sobie sprawę, że wraz z budowaniem parku maszynowego, będziemy potrzebować pomocy. Z EDGECAM wiem co otrzymam – zawsze.”

Jeff Walker

Produkcja Sterling opiera się przede wszystkim na frezowaniu różnych materiałów, w tym tytanu, aluminium, stali nierdzewnej, plastiku, ceramiki, stali narzędziowych i stopów niklu.

Większość wykorzystywanych przez firmę obrabiarek stanowią maszyny Haas. Producent dysponuje również 5-osiową obrabiarką Mikron. Niekiedy wykonuje operacje 5-osiowe symultaniczne, jednakże większość prac prowadzona jest w systemie indeksowanym (3+2 – osiowym). Niektóre obrabiarki Sterling wyposażono w głowice kątowe, pozwalające wykorzystać maszyny 3-osiowe do obróbki 5-osiowej.

Przedsiębiorca chętnie korzysta z EDGECAM do usprawniania kolejnych etapów procesu produkcyjnego. Jednym z milowych kroków w kierunku przyspieszenia produkcji było zastosowanie cykli pomiarowych sondy Renishaw:

“Wbudowane w oprogramowanie EDGECAM cykle pomiarowe pozwalają zaoszczędzić nam wiele czasu. Inaczej musielibyśmy wszystko ustawiać ręcznie.”

Pożyteczną cechą EDGECAM jest również Kreator postprocesorów. Pozwala sprawnie tworzyć postprocesory komunikujące EDGECAM z posiadanymi maszynami. Aby mieć pewność bezproblemowego działania, Walker korzysta tu z fachowej pomocy resellera EDGECAM:

„Tworzymy postprocesor, a później wprowadzamy na bieżąco w nim zmiany. Nasz park maszynowy zmienia się często, więc generowanie nowych postprocesorów dla każdej modyfikacji byłoby problemem.”

Walker korzysta również z EDGECAM CAD Links, który pozwala jeszcze ściślej współpracować systemom CAD oraz CAM:

EDGECAM obsługuje pliki SolidWorks. CAD Links jednakże pozwala uzyskać jeszcze więcej danych. Zapewnia przepływ do EDGECAM wszelkich informacji, jak np. układy współrzędnych.”

Elementy zdefiniowane w CAD, jak bryły, uchwyty i półfabrykaty - są płynnie przenoszone do EDGECAM. Te wszystkie istotne dane potrafi zinterpretować funkcja Znajdź Cechy:

„Aplikacja ta zapisuje importowany zespół i np. dane jego gwintów. EDGECAM, za pomocą funkcji Znajdź Cechy, jest w stanie zlokalizować wszystkie otwory. Dopiero jednak CAD Links pokaże, czy te otwory są gwintowane.”

Z perspektywy lat wspólnicy widzą, że podjęli niegdyś właściwą decyzję. EDGECAM nadal stanowi kompletną odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstwa. Przynosi oszczędność czasu i poprawę jakości produkcji.

„Zawsze znajdzie się coś, co można zrobić lepiej i szybciej. EDGECAM sukcesywnie usprawnia naszą pracę.”

Jeff Walker

Optymalizacja działalności, podnoszenie jakości i intensywne zdobywanie nowych rynków są celem każdej firmy produkcyjnej. Dlatego też korzystanie z odpowiednich narzędzi może być niekiedy jedynym sposobem zdobycia przewagi konkurencyjnej, która podniesie raczkujący biznes z kolan.

Osiągnięte korzyści

  • Możliwość sprawnego wprowadzania zmian w parku maszynowym – poprzez intuicyjny Kreator postprocesorów.
  • Automatyzacja i przyspieszenie pracy – za pomocą wbudowanych cykli pomiarowych Renishaw.
  • Szybszy i pełniejszy import danych – dzięki EDGECAM CAD Links.
  • Możliwość wdrażania nowych rozwiązań technologicznych – z pełną i fachową opieką techniczną nad systemem EDGECAM.

 

Poprzedni | Następny