Case Study Thumbnail
Case Study Thumbnail

Rozwiązania CAD CAM firmy Hexagon wspierają producentów opakowań, poprzez zwiększenie produktywności i automatyzację procesów

Dzięki wysokiemu zautomatyzowaniu kluczowych procesów produkcyjnych wydajność firmy, czas realizacji zleceń zwiększył się o ponad 40%.

„Rok 2020 stał się najgorszym rokiem ze względu na pandemię COVID-19 dla wielu branż, ale R&D Leverage dzięki stałemu rozwojowi i zwiększaniu automatyzacji procesów mógł pozwolić sobie na wygenerowanie potężnych mocy produkcyjnych, a co za tym idzie również rekordowych przychodów” - mówi Andy Phillips, kierownik ds. Produkcji w dziale R&D Leverage.

Największy na świecie dostawca rozwiązań dla sektora opakowań R&D Leverage, oferuje globalnym przetwórcom tworzyw sztucznych i właścicielom marek produktów konsumenckich kompleksowe rozwiązanie dla szeregu maszyn ISBM . Narzędzia są projektowane i produkowane przy użyciu najwyższej jakości materiałów. Wszystkie narzędzia wykonywane są we własnym zakresie, na szerokiej gamie najwyższej jakości maszyn CNC: „Następnie narzędzia trafiają do naszego dedykowanego Laboratorium Rozwiązań Produktowych (PSL) w celu przetestowania, zanim udostępnimy je klientom”.

Wraz z ewolucją rynku konsumenckiego, wymagający klienci R&D Leverage zażądali bardziej złożonych geometrii dla użytkowników końcowych. Te zmieniające się wymagania i trendy oznaczały inwestycje w najnowsze technologie mające na celu zapewnienie najwyższej jakości i zredukowanie kosztów.

Po długich poszukiwaniach i upewnieniu się, że inwestycja odniesie sukces zainwestowali w oprogramowanie DESIGNER, EDGECAM, WORKNC oraz Zautomatyzowany wymiennik palet.

Kluczowe wyzwania:

  • Poprawa czasów dla cykli toczenia.
  • Potrzeba tworzenia szybkich prototypów form 3D i wykonywania programów 5-osiowych z wysokim poziomem automatyzacji, aby szybko reagować na potrzeby klientów.
  • Automatyzacja powtarzalnych obróbek frezarskich.
  • Edycja modeli w celu przygotowania ich do produkcji.

Od ponad ośmiu lat korzystamy z rozwiązania jakim jest EDGECAM, programujemy za pomocą systemu nasze frezarki oraz tokarki. Andy Phillips mówi: "Szybko dostrzegliśmy potencjał w systemie WORKNC. Okazał się on idealnym rozwiązaniem do programowania obróbki złożonych elementów form, matryc oraz oprzyrządowania. Wiele butelek, do których produkujemy formy, jest niezwykle skomplikowanych. Niektóre mają grawer na całej swojej długości”.

„Korzystając z możliwości starego oprogramowania wszelkie kąty, skomplikowane szczegóły i elementy musiały być programowane ręcznie, prowadziło to do dużej ilości błędów, co było dla nas w pewnym momencie nie do zaakceptowania."

Robert Dods, programista CNC w dziale R&D Leverage, mówi „Aktualnie cały program obróbkowy możemy wykonać w jednej sekwencji za pomocą WORKNC. Kolejnym naszym krokiem jest sprawdzenie wszystkiego pod względem kolizji detalu z narzędziem i kolizji uchwytów oraz czy maszyna jest w stanie wykonać całą obróbkę”.

„Program obróbkowy jest w 100% sprawdzony dlatego wysyłając go na halę produkcyjną możeby być uruchomiony z pełnym zaufaniem przez naszych operatorów.”

Hexagon pomógł również poprzez zaimplementowanie wirtualnego odpowiednika fizycznej maszyny oraz całej jej kinematyki do WORKNC, dzięki czemu wygenerowany program można w pełni wizualizować w systemie. „Nie mieliśmy czegoś takiego w naszym poprzednim oprogramowaniu” - mówi Andy Phillips. „Po prostu polegaliśmy na wiedzy i doświadczeniu programisty. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy sprawdzać obróbkę bezpośrednio w systemie pod względem kolizji przed rozpoczęciem jakiejkolwiek obróbki na maszynie.”

Aby zwiększyć automatyzację, praca rozpoczynana jest od zaimportowania plików z systemu Creo.

Czasem podczas pracy wymagane jest wprowadzenie poprawek modelu na potrzeby produkcji, takich jak zaślepianie otworów, usunięcie ścian. Wszystkie poprawki dokonywane są w programie DESIGNER, jest on niezależnym systemem do wymiany plików zarówno z WORKNC jak i EDGECAM, wszystko odbywa się bez utraty jakości implementowanych modeli.

W skrócie, proces rozpoczyna się od zaprojektowania preformy dla oryginalnego rysunku 2D. Wszystkie dokładności muszą zostać zachowane. Oprzyrządowanie projektowane jest w PTC Creo, a dane są eksportowane do zespołu programistów CNC. Pliki .prt są importowane do EDGECAM i za pomocą EDGECAM Strategy Manager dostosowywana jest odpowiednia strategia obróbki, zdefiniowana przez R&D Leverage, tak aby zapewnić wykorzystanie najwłaściwszych narzędzi i strategii obróbki. W przypadku wszelkich złożonych form 3D plik .prt jest otwierany w pierwszej kolejności w programie DESIGNER w celu przygotowania go przed zaimportowaniem do programu WORKNC, zespół programistów wykonuje złożoną obróbkę w 5-osiach, wykorzystując wstępnie określone szablony. Szablony te znajdują się w WORKNC i wykorzystują wcześniej zatwierdzone i sprawdzone strategie oraz narzędzia, które są dynamicznie dostosowywane do nowego modelu. Z gotowych programów generowany jest kod NC, który następnie jest implementowany do maszyn.

Zespół stworzył również dokładną bibliotekę narzędzi dla systemu WORKNC i EDGECAM, który zawiera szczegółowe informacje na temat technologii, prędkości, posuwów i głębokości skrawania. Stanowi to uzupełnienie strategii obróbkowych. Robert Dods wyjaśnia: „Kiedy potrzebujemy wykonać konkretną płytę, wprowadzamy odpowiednią strategię, która w pełni automatyzuje obróbkę.”

Oprócz możliwości technicznych, kluczowym czynnikiem jest czynnik ludzki, jak wyjaśnia Andy Phillips: „W obliczu naszych zmieniających się wymagań w ostatnich latach ponownie zbadaliśmy nasze możliwości. Prawdziwym wyznacznikiem firmy Hexagon była wiedza i zaangażowanie ludzi.”

„Biorąc pod uwagę złożoność projektu i wewnętrzną presję, aby odnieść sukces, zapewnienie prawidłowego zarządzania było dla nas ogromnym czynnikiem. Phil Smith, inżynier ds. Aplikacji korporacyjnych w firmie Hexagon, przedstawił jasny i konkretny plan działania.”

Andy Phillips podsumowuje: „Czas wytworzenia złożonego komponentu zmniejszył się o 40%. Obrabiamy około 2500 takich elementów rocznie - to ogromna oszczędność czasu. Aby nadal oferować lepsze rozwiązania niż nasi konkurenci, potrzebowaliśmy innowacji i najnowocześniejszej technologii. Nasze w pełni zintegrowane, zautomatyzowane rozwiązanie firmy Hexagon jest absolutnie niezbędne do zapewnienia rozwoju.”


O firmie

Nazwa: R&D Leverage

Strona int.: www.rdleverage.com


Kluczowe korzyści:

  • Zdolność do szybkiego prototypowania.
  • Zautomatyzowane, powtarzalne frezowanie.
  • Poprawione czasy cykli tokarskich.
  • Możliwość edycji modeli w celu przygotowania ich do produkcji.

 

Poprzedni | Następny