W dniach 13-14 Czerwca 2013 w Wielkiej Brytanii odbyło się spotkanie elitarnej grupy twórców postprocesorów dla oprogramowana EDGECAM. Uczestnicy  prezentowali swój własnych sposób ich generowania oraz głosowali za kluczowymi zmianami w zakresie rozszerzeń w  kreatorze postprocesorów.

EDGECAM Elite Postprocessor Developers Team

Zwykle postprocesory tworzone są w oparciu o szablon dostarczany przez Vero Software który rozszerzany jest o specjalne funkcje tworzenie w różnych językach programowania takich jak: Visual Basic, Visual C++, dotNet lub PDI/PCI (języku wewnętrznym EDGECAM). Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń w zakresie tworzenia funkcji, makr oraz procedur.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele z Europy, Japonii oraz USA:

  • Camtech, Niemcy
  • Edge Technology, Szwecja
  • Nexnet, Czechy
  • Nicom, Polska
  • ProCAM, Włochy
  • Videnhorn, Holandia
  • Vero, Japonia
  • Vero, UK
  • Vero, USA

W gronie najbardziej zaawansowanych twórców  postprocesorów znalazło się dwóch przedstawicieli (Marek Rzepecki i Krzysztof Obecny) firmy Nicom z Polski  - autoryzowanego dystrybutora EDGECAM.

EDGECAM Elite Postprocessor Developers Team

Nie ma takiej maszyny do której nie byli byśmy w stanie stworzyć postprocesora. Jedynym problemem jest symulacja obróbki podczas której użytkownik może zobaczyć prace maszyny. Wielu dostawców systemów CAM oferuje postprocesory generujące tylko poprawny kod NC. Użytkownik otrzymując taki kod zwykle musi wprowadzać poprawki które zajmują wiele czasu.  My jako firma idziemy krok dalej. Oferujemy klientom zoptymalizowany kod NC w pełni dostosowany do potrzeb klienta wraz z Wirtualna Maszyną symulująca prace obrabiarki - powiedział Marek Rzepecki, inżynier ds. wdrożeń grupy Nicom. 

Uczestnicy spotkali się także twórcami kreatora postprocesorów oraz szablonów postprocesorów. Każdy z przedstawicieli Elite Team zgłaszał po dziesięć najważniejszych dla siebie sugestii odnośnie rozszerzeń w  kreatorze postprocesorów które pozwoliły by danemu partnerowi na opracowywanie lepszych  postprocesorów. Podczas głosowania na dziesięć propozycji zmian w kreatorze postprocesorów które będą wykonane w pierwszej kolejności zakwalifikowane zostało aż cztery zgłoszone przez przedstawicieli firmy Nicom.

EDGECAM Elite Postprocessor Developers Team

Kolejnym ważnym punktem spotkania była analiza kierunków rozwoju maszyn numerycznych.  Od pewnego czasu producenci maszyn prześcigają się w nowinkach technicznych implementowanych w maszynach numerycznych. Celem nadrzędnym tych zmian jest możliwość wykonania detalu bardzo szybko, zachowując przy tym dużą dokładność. Do niedawna wykonanie skomplikowanego detalu wiązało się z wykonywaniem specjalistycznych uchwytów oraz wielokrotnym przymocowywaniem detalu. Nowoczesne maszyny dostępne na rynku pozwalają na całkowite wyeliminowanie konieczności przymocowywania detal, co przekłada się na znaczne przyspieszenie produkcji i zwielokrotnienie dokładności wykonania. Sam zakup maszyny nie kończy jednak procesu wdrożenia. Konieczny jest system CAM który jest w stanie je zaprogramować oraz postprocesor który wygeneruje poprawny kod NC na konkretna maszynę.  Tu także uczestnicy głosowali za najnowszymi konfiguracjami, które wymagają natychmiastowej implementacji w systemie EDGECAM. Tym razem znów w trakcie debaty przedstawiciele z Polski mieli decydujący głos, co świadczy o wysokiej pozycji Polski na arenie międzynarodowej oprogramowania EDGECAM. Wiele szablonów postprocesorów dla konfiguracji maszyn numerycznych zdobywających obecnie coraz większa popularność w Polsce zostanie wdrożonych w EDGECAM w pierwszej kolejności. 

Poprzedni | Następny