EDGECAM w Turnell and Odell Firma Turnell and Odell EDGECAM Możliwości EDGECAM Praca z EDGECAM Turnell and Odell Turnell and Odell - Wielka Brytania Turnell and Odell - UK Turnell and Odell z EDGECAM Turnell and Odell - stawia na EDGECAM

Miliony linii kodu

Efektywne wykonywanie skomplikowanych, rotacyjnych narzędzi formujących? Z EDGECAM jest to możliwe.

Zlokalizowane w Wielkiej Brytanii przedsiębiorstwo Turnell and Odell wytwarza obrotowe narzędzia formujące. Matryce takie, o wymiarach od 20 cm do nawet 2 m, wykorzystuje się w produkcji walcowych wyprasek z tworzyw sztucznych.

Formę wypełnioną polimerowym materiałem podgrzewa się w piecu. Następnie jest ona schładzana. W trakcie tego całego procesu urządzenie kształtujące wiruje w dwóch prostopadłych osiach. Pozwala to równomiernie rozprowadzić roztopiony surowiec we wszystkich zakamarkach.

Jak twierdzi Kevin Rees, Dyrektor Produkcji, złożoność procesu produkcyjnego tych obrotowych narzędzi formujących wynika z konieczności zachowania jednolitej grubości ścianki wytwarzanych później komponentów. Dlatego też wszystkie cechy formy wewnętrznej muszą mieć odwzorowanie w zewnętrznej części formy.

Turnell and Odell znajduje klientów w branży budowlanej, medycznej i produkcji żywności.

Aby sprostać postawionym wysokim wymaganiom, firma zainwestowała w ostatnich latach w dwie nowe frezarki Haas. Zakupiono również taki sprzęt komputerowy, który pozwoli stosowanemu tam EDGECAM uzyskać pełną efektywność z obsługą plików o ogromnych rozmiarach.

Oprogramowanie EDGECAM pełni kluczową rolę w sterowaniu precyzyjną obróbką niestandardowych elementów o złożonych powierzchniach. Ta specyfika wytwarzanych elementów powoduje, że wymiary plików z otrzymanym kodem NC są znacznie większe, niż w przypadku normalnej obróbki.

Jak twierdzą pracownicy Turnell i Odell, bez EDGECAM nie poradziliby sobie z produkcją takich elementów.

„Ręczne przeliczenie współrzędnych i wygenerowanie tych milionów linii kodu byłoby zapewne dziełem naszego życia. EDGECAM robi to w kilka godzin.” - Alexey Don, Frezer CNC

Jak wspomina Inspektor Lee Billingham, ostatnio stworzono w firmie Turnell and Odell dwumetrowe narzędzie formujące rury budowlanej:

„To 1,2 mln linii kod tylko dla jednej operacji. Bez EDGECAM obróbka taka byłaby niemożliwa.”

Proces produkcji danego elementu rozpoczyna zazwyczaj dostarczenie przez klienta prototypu gotowego produktu, dla którego wytwarzania potrzebuje on formy.

Po stworzeniu modelu dostarczonego elementu odpowiednie narzędzia produkcyjne projektuje się w SolidWorks. Koncept uwzględnia nie tylko cechy geometryczne i wymiary, ale również możliwość równomiernego i kompletnego rozprowadzania surowca w całej przestrzeni formy. Istotne są również procesy kurczenia rozprowadzonego materiału.

Opracowany model CAD wczytywany jest do EDGECAM. Ten dobiera właściwe strategie obróbkowe. Aby uniknąć kosztownych kolizji, specjaliści Turnell and Odell uruchamiają również symulator EDGECAM. Wreszcie, mając pewność bezproblemowej obróbki, generują za pomocą odpowiedniego postprocesora kod NC właściwy dla danej maszyny:

EDGECAM daje nam pewność, że to co zaprojektujemy, będzie wykonane szybko i dokładnie. Z tym systemem CAM złożoność generowanego procesu produkcyjnego nie ma znaczenia. Obróbka niektórych elementów trwa po prostu nieco dłużej.”

Czas realizacji produkcji takiej formy, w zależności od rozmiaru i stopnia jej złożoności, wynosi zwykle od dwóch do dwunastu tygodni.

Stosowane w Turnell and Odell nowoczesne technologie skutkują terminowością, niskimi kosztami i wysoką jakością wytwarzanych komponentów. Pozwoliło to firmie uzyskać Certyfikat AS 9100, który daje możliwość produkcji również dla branży lotniczej. Tam jakość wyrobu ma kluczowe znaczenie. Dlatego też Dyrektor Zarządzający, Clive Odell jest spokojny o dalsze losy swojego przedsiębiorstwa:

„Z EDGECAM firma może ze spokojem patrzeć w przyszłość.”

 

Osiągnięte korzyści

  • Skuteczna eliminacja potencjalnych, kosztownych kolizji podczas skrawania metalu.
  • Szybkość przeliczeń ścieżek narzędzia w EDGECAM – obsługa kilku milionów linii kodu przebiega równie sprawnie, jak kilku tysięcy.
  • Wysoka dokładność skrawanych elementów.

 

Więcej o firmie: http://toengineering.co.uk

 

Poprzedni | Następny