Obróbka 5-osiowa w Tooltech Obróbka 5-osiowa w Tooltech Obróbka 5-osiowa w Tooltech Obróbka 5-osiowa w Tooltech Obróbka 5-osiowa w Tooltech Obróbka 5-osiowa w Tooltech Obróbka 5-osiowa w Tooltech Obróbka 5-osiowa w Tooltech Obróbka 5-osiowa w Tooltech Obróbka 5-osiowa w Tooltech

Obróbka 5-osiowa w Tooltech

5-osiowa technologia obróbki EDGECAM wspiera producenta form i oprzyrządowania w produkcji elementów opartej o dostarczane modele bryłowe.

Zakres usług Tooltech jest szeroki. Ta angielska firma zajmuje się szybkim prototypowaniem - projektowaniem i produkcją oprzyrządowania dla przemysłu odlewniczego. Dostarcza wszelkie elementy mające zastosowanie w procesach produkcyjnych. Świadczy również usługi z zakresu inżynierii odwrotnej, w tym pomiary maszynami współrzędnościowymi CMM. Wytwarza też komponenty dla branży lotniczej:

„Klienci przychodzą do nas z modelami. My projektujemy i dostarczamy im gotowe oprzyrządowanie do wytwarzania tych elementów. Nasza firma słynie z proponowania optymalnych metod produkcji.” - Mark Newcombe, Dyrektor Tooltech

Produkowane narzędzia są gabarytowo bardzo zróżnicowane. Są to elementy mieszczące się na podstawce 50 – milimetrowej, ale też 1800 – kilogramowe formy aluminiowe o wymiarach 1800 x 800 mm. Średnia wielkość modelu woskowego waha się w granicach 1200 – 1300 mm.

Zakład produkcyjny w Plymouth zlokalizowano na powierzchni 613 m2. Poza 5-osiowym centrum obróbczym Hedelius, obejmuje osiem 3-osiowych maszyn YCMs i Bridgeport. Programowanie całego parku maszynowego oparto na EDGECAM:

„Trafiliśmy z naszą ofertą w rynkową niszę. Aby sprostać stale rosnącym wymaganiom klientów, podjęliśmy decyzję o sukcesywnym rozwijaniu przedsiębiorstwa. Poza rozbudową parku maszynowego, wprowadziliśmy ostatnio strategię obróbki 5-osiowej. Teraz nasz sterowany systemem EDGECAM 5-osiowy Hedelius pozwala zaoszczędzić nam sporo cennego czasu.”

Mark Newcombe zauważa, że wdrożone w jego firmie strategie obróbki 5-osiowej EDGECAM pozwalają wykonać w 25 minut prace, na które wcześniej maszyny z cyklami 3-osiowymi potrzebowały 2 dni. Możliwości tego systemu CAM w zakresie redukcji czasu wytwarzania dają firmie nieosiąganą wcześniej płynność w realizacji zleceń:

„Kiedyś pracowaliśmy też nad złożonym narzędziem, wymagającym stosowania bardzo zaawansowanych funkcji i dziesięciu ustawień na maszynie. Jego obróbka trwała trzy tygodnie. Zaprogramowane w EDGECAM centrum 5-osiowe wymagało jedynie trzech ustawień a tę samą pracę wykonało w ciągu tygodnia.”

Dostarczony przez klienta model elementu zostaje zaimportowany bądź zwymiarowany i odwzorowany w systemie CAD. Wtedy Marka syn – Andrew Newcombe projektuje do niego oprzyrządowanie. Po zatwierdzeniu projektu importuje plik Parasolida do EDGECAM.

Generowaniem programów CAM dla hali produkcyjnej zajmuje się w Tooltech Lance Jobe:

„Wytwarzamy najczęściej przedmioty aluminiowe z elementami mosiężnymi i uchwytami ze stali nierdzewnej. EDGECAM jest tak prosty w użyciu, że nie stanowi to dla nas żadnego problemu.”

Jak twierdzą specjaliści Tooltech, kompleksowe zarządzanie procesami wytwarzania w EDGECAM jest dla firmy zaletą nie do przecenienia:

EDGECAM jest bardzo prosty w użyciu. Jego intuicyjne okna poleceń pozwalają sprawnie generować wszelkie programy i sekwencje obróbcze.”

Andrew Newcombe zna zasady prowadzenia obróbki skrawaniem. Dlatego też podczas projektowania narzędzi CAD uwzględnia wymagania CAM. Niegdyś istotnym problemem były podcięcia obrabianego przedmiotu. 5-osiowa obróbka z EDGECAM zniwelowała konieczność zmiany jego orientacji na maszynie.

EDGECAM pozwala nam produkować dokładnie, ekonomicznie i szybko wszystko to, co zaprojektuję. System ten promuje nasze usługi - udowadnia klientom, że z obróbką 5-osiową możemy zrealizować każde zamówienie.”


Osiągnięte korzyści

  • Redukcja czasu trwania obróbki poprzez skrawanie elementu z jednego zamocowania. Eliminacja błędów wynikających z kolejnych pozycjonowań obrabianych części daje również znacznie wyższą dokładność wymiarową.
  • Utrzymanie ciągłego kontaktu i optymalnego kąta styczności narzędzia z obrabianym przedmiotem wydłuża jego żywotność.
  • Pochylenie narzędzia daje dostęp do podcięć i głębokich kieszeni. Eliminacja konieczności stosowania dodatkowych cykli obróbkowych skraca czas produkcji.
  • Skrawanie pod żądanym kątem redukuje ilość niezbędnych rodzajów narzędzi, jakie należałoby zastosować w danym procesie obróbki.

Więcej o firmie: www.tooltech.co.uk

 

Poprzedni | Następny