Holenderski producent narzędzi skrawających Van Hoorn Cabridge, aby zwiększyć korzyści wynikających z zalet strategii Wave zmienił swoje rozwiązania dotyczące produkcji narzędzi. W celu przetestowania i zademonstrowania nowych narzędzi producent wykonał testy przy użyciu oprogramowania EDGECAM 

Podczas trwania otwartych dni technologicznych firma Widenhorn Industriële Automatisering zajmująca się dystrybucją EDGECAM na rynek Holenderski zademonstrowała obróbkę przy użyciu strategii Wave i narzędzi firmy Van Hoorm Cabride. Podczas czwartego dnia  Michael van de Velde menedżer WIA Support potwierdził znakomite, a wręcz zaskakujące wyniki uzyskane podczas demonstracji i zadeklarował chęć używania narzędzi Holenderskiego producenta i oprogramowania EDGECAM.

 

W trakcie obróbki wykorzystano dwa półfabrykaty o wymiarach 100[mm] x 100[mm] x 40 [mm] wykonane z Stali nierdzewnej o oznaczeniu 304 oraz  z Aluminium o oznaczeniu 51 ST. Obróbka elementów została wykonana na frezarce Mikron VCP600 z panelem sterującym iTNC560 firmy Heidenhain.  Narzędzia skrawające miały budowę jednolitą i zostały wykonane wykonana z węglików spiekanych.

Do frezowania elementu wykonanego ze stali nierdzewnej dobrano następujące  narzędzie i wartości dla parametrów technologicznych :

  • średnica narzędzia 8 [mm]
  • prędkość posuwu 573 [mm/min]
  • prędkość obrotowa wrzeciona 3581 [obr/min]
  • Szerokość warstwy skrawanej 50 [%]
  • Głębokość warstwy skrawanej 16 [mm

Czas trwania cyklu obróbkowego to 4 [min] i 19 [s] podczas których narzędzie usunęło około 36,6 [cm^3] materiału.

Wyniki niezaprzeczalnie i jasno obrazują korzyści związane z obróbką przy użyciu strategii Wave - podsumował wynik Michael van de Velde

Podczas frezowania elementu wykonanego z Aluminium zastosowano:

  • średnica narzędzia 10 [mm]
  • prędkość posuwu 7162 [mm/min]
  • prędkość obrotowa wrzeciona 15915 [obr/min]
  • Szerokość warstwy skrawanej 50 [%]
  • Głębokość warstwy skrawanej 20 [mm

Czas trwania cyklu obróbkowego to 1 [min] i 28 [s] podczas których narzędzie usunęło około 716.2 [cm^3] materiału.

 

Na zorganizowanej czterodniowej wystawie mogliśmy spotkać wielu naszych klientów którzy pracując w środowisku EDGECAM używali narzędzi Van Hoorn i to właśnie w głównej mierze do nich była skierowana nasza demonstracja. Prezentowała ona rozwój i możliwości nowoczesnych technologii obróbkowych, które przynoszą wymierne korzyści.

Obróbka zgrubna Wave należy do grupy obróbek wysokowydajnych. Utrzymujące się stałe obciązenie narzędzia wynika z kształtu generowanych ścieżek, które jako jedyne na całej swojej długości utrzymują stałą wartość parametru: szerokość warstwy skrawanej. Kształt ścieżek narzędzia jest wygładzony co pozwala uniknąć nagłych zmian kierunku obróbki oraz utrzymuje stałą prędkość skrawania

Michael van de Velde twierdzi, że WIA może przedstawić przykłady, gdzie strategia obróbki  Wave obniżyła czas cyklu o ponad 75% w porównaniu do tradycyjnych technik obróbkowych.

W strategii Wave występuje dużo mniejsze zużycie narzędzia, proces obróbki jest bardziej niezawodny, współczynnik odprowadzenia wióra jest stały dla całego cyklu, a dodatkowo operator nie musi się regulować prędkości posuwu w narożach i w innych ciasnych obszarach . Waveform zwiększa trwałość  narzędzi skrawających, wykorzystuje w większym stopniu długość krawędzi skrawającej i zmniejsza czas cyklu redukując tym samym koszty.

 

Partnerstwo  zawiązane pomiędzy Van Hoorn Carbide i WIA pozwala firmie Van Hoorn na wykonywanie testów swoich narzędzi przy wy korzystaniu oprogramowania  EDGECAM. W zamian WIA uzyska dostęp od Van Hoorn do testowanych narzędzi jak również będzie mogło przeprowadzać własne testy na maszynie CNC Fehlmann.

Ta współpraca ekspertów zapewni optymalny  postęp prac związany z dostarczeniem  klientom zaawansowanych rozwiązań z dziedziny  produktywności przy zastosowaniu narzędzi do obróbki Wave.  Zapewnia, że współpraca będzie dotyczyć każdej dyscypliny w rozwoju obróbki skrawaniem, ponieważ obaj partnerzy w pełni zaangażowali się w rozwój najnowszych technologii dostępnych obecnie na rynku - stwierdził menedżer EDGECAM zajmujący się partnerstem strategicznym, Wesley Tonks


Filmy z obróbki w Widenhorn można odnaleźć klikając w poniższe linki:

Więcej o technologii Wave znajdą Państo kilkając tutaj

Poprzedni | Następny