Współpraca SGS, EDGECAM i DMG-Mori

Możliwości zaawansowanej obróbki 5-osiowej i strategii Wave w EDGECAM zademonstrowano w siedzibie oraz zakładzie produkcyjnym SGS Tool Europe w Wokingham.

Spotkanie grupy użytkowników EDGECAM i warsztaty 5-osiowe obejmowały również prezentację wysoko wydajnych narzędzi skrawających wraz z pokazami na 3- oraz 5-osiowych centrach obróbczych DMG zainstalowanych w centrum technicznym firmy.

Strategia zgrubna Wave używa technikę obróbki z wysokimi prędkościami,  utrzymuje stałe obciążenie narzędzia poprzez zapewnienie jego odpowiedniego zaangażowania w materiale. Narzędzie porusza się po płynnej ścieżce unikając ostrych zmian kierunku, aby utrzymać prędkość pracy narzędzia.

Koncentryczne ścieżki narzędzia wyglądają na dużo prostsze na pierwszy rzut oka, lecz występuje problem z owinięciem narzędzia materiałem na każdym narożu, co powoduje zwiększenie obciążenia oraz prowadzi do zmniejszenia żywotności lub złamania narzędzia. W praktyce operator obrabiarki musi zmniejszyć posuw cyklu, aby skompensować  wyżej wymienione problemy, co zwiększa czas obróbki. Strategia Wave utrzymuje stałe zaangażowanie narzędzia, więc posuw pozostaje o optymalnej wartości w całym cyklu, dzięki czemu zwiększa się żywotność narzędzia i znacznie zmniejsza ryzyko zniszczenia narzędzia.

Dla kieszeni narzędzie będzie zagłębiało się w materiale po spirali w środku obszaru do głębokości. Następnie będzie generowana ścieżka typu Wave, aż do krawędzi kieszeni, po czym pozostałe naroża zostaną obrobione na końcu.

W celu utrzymania zaangażowania narzędzia oraz grubości wiórów ścieżka narzędzia jest automatycznie regulowana przez program. Podczas obróbki na powierzchni wklęsłej zaangażowanie narzędzia jest zwiększone. Cykl dostosowuje krok pomiędzy przejściami w celu zrekompensowania i utrzymania pożądanego zaangażowania. W przypadku obróbki powierzchni wypukłej występuje efekt przeciwny. Powoduje to, iż wzrasta krok pomiędzy ścieżkami narzędzia do utrzymania pożądanego zaangażowania.

Barry Ward, dyrektor techniczny SGS, wyjaśnił, że chociaż ścieżki narzędzia typu Wave mogą być stosowane dla większości narzędzi skrawających SGS o wysokiej wydajności, to istotne były punkty, które należy uwzględnić, aby dokonać idealnego wyboru narzędzia. Są to materiał, typ i moc obrabiarki, sztywność oprawki oraz jakość jej wykonania, wysięg narzędzia, promień zaokrąglenia naroża, odprowadzanie wiórów oraz dostarczanie chłodziwa.

Jego prezentacja obejmowała produkty SGS, takie jak Z-Carb AP i V-Carb, jak również ostatnio opracowane. M.in. jest to seria 51 T-Carb, która została specjalnie zaprojektowana do ścieżek trochoidalnych; Seria 66 Multi-Carb została zaprojektowana dla stabilności w obróbce wykończeniowej z wysokimi posuwami i wyposażono ją w większą ilość rowków; Seria 33 została specjalnie zaprojektowana do wgłębnego zagłębienia skośnego w kieszeniach i rowkach ze stali nierdzewnej, a także tytanu i Inconelu.

 

Poprzedni | Następny