Firma Alplast z Poznania jest  narzędziownią produkcyjną, oferującą w dużej mierze na eksport usługi: toczenia, frezowania, cięcia na elektrodrążarkach drutowych, drążenia wgłębnego, szlifowania oraz wiercenia głębokich otworów. Dzięki  wykorzystaniu EDGECAM przedsiębiorstwo nie ma najmniejszego problemu z obróbką detali.

DWD system
 

Produkcja

Jednostkowa produkcja części dla klientów z różnych gałęzi przemysłu, oraz budowa narzędzi specjalnych jak formy wtryskowe, kokile odlewnicze czy przyrządy spawalnicze. 

Niewątpliwie najważniejszą rzeczą jaka miała wpływ na wybór programu EDGECAM była prostota programowania nawet złożonych detali, drugim niemniej ważnym powodem było rozpowszechnienie programu w wielu firmach produkcyjnych oraz narzędziowniach, a co najważniejsze na Uczelniach wyższych taki jak np. Politechnika Poznańska czy Politechnika Rzeszowska dzięki czemu mamy stały dostęp do wykwalifikowanej kadry, która po skończeniu studiów posiada znajomość programu CAM co skraca proces wdrożenia takiego pracownika do pracy. Kolejnymi powodami mającymi wpływ na wybór programu była bardzo dobra obsługa ze strony firmy Nicom podczas wdrożenia , oraz stosunek ceny do możliwości programu.

Wyzwania

Wykonywane przez firmę części są wymagające technicznie, do wykonania ich potrzeba zastosować wiele specjalistycznych procesów technologicznych jak drążenie wgłębne czy wiercenie głębokich otworów o wąskiej tolerancji wymiarowej i długości do 1000mm. Z kolei części formujące w formach wtryskowych oraz elektrody wykorzystywane w procesie drążenia są bardzo skomplikowane powierzchniowo.

Rozwiązanie

Obecnie w firmie używane są  4 licencji oprogramowania EDGECAM:

  • 2x EdgeCAM Advanced Milling
  • 1x EdgeCAM Essential Milling
  • 1x EdgeCAM Shop Floor

Firma Alplast jako pierwsza w Polsce zakupiła licencję EDGECAM ShopFloor Editor w której znalazła duży potencjał. Zapobiega ona  przestojom maszyn  na zmianach na których nie ma technologów. Powyższe licencje generują programy obróbcze na trzy centra obróbcze DMG DMC 63V ze sterowaniem SINUMERIK 810D,  centrum obróbcze DMG DMC 103V ze sterowaniem Heidenhain TNC 430 oraz centrum obróbcze firmy Mazak VTC 800/20SR ze sterowaniem Mazatrol Matrix. 

Program EDGECAM nie był naszym pierwszym programem CAM w firmie, jednak postawiliśmy to zmienić ponieważ program EDGECAM posiadał wiele funkcji których nie posiadaliśmy w poprzednim programie jak chociażby poprzedni CAM nie posiadał pełnej symulacji obróbki co powodowało wydłużenie czasu potrzebnego na zaprogramowanie obróbki, wydłużało weryfikację programu, jak również czas samej obróbki na maszynie ponieważ obrabialiśmy jeszcze raz powierzchnie które zostały już raz obrobione.

Zdarza się nam, że przy niektórych projektach wykorzystujemy nasze maszyny do maksimum jeśli chodzi o przestrzeń obróbczą i przejazdy, dlatego bardzo ważne jest dla nas aby dokładnie wiedzieć jak podczas obróbki zachowuj się narzędzie, obrabiany detal oraz wrzeciono , a dzięki programowi EDGECAM mamy to wszystko pod kontrolą. Dla naszych klientów wykonujemy jednostkowe części w wielu wariantach i wielkościach dzięki możliwości zapisania programów jako szablony obróbkowe skróciliśmy czas programowania z kilku godzin do kilkunastu minut.

Dzięki programowi EDGECAM jesteśmy w stanie tak zaprogramować detal, że jego dalsza obróbka ręczna jest praktycznie zbędna co zmniejsza nam koszty wykonania detali oraz ryzyko powstawania błędów geometrycznych związanych z ingerencją człowieka.

Rezultat

  • Skrócenie czasu obróbki detali co spowodowało możliwością realizacji większej ilości zleceń,
  • Większa kontrola nad ścieżkami narzędzia, a co się z tym wiąże większe bezpieczeństwo procesu.
  • Szybsze programowanie detali dzięki możliwości tworzenia szablonów obróbkowych,
  • Nadzór nad wersjami obrabianych detali, dzięki integracji z programami CAD firma ma pewność, że pracuje na ostatecznej wersji modelu, a dzięki możliwości porównywania modeli wie jakie zmiany i gdzie zostały wprowadzone.
     
  

Zapraszamy do zapoznania się z dokładną ofertą firmy pod adresem: www.alplast.poznan.pl

Poprzedni | Następny